Kaj je Menstruacija ?
- Menstruacija je glavni znak, da je dekle postalo spolno zrelo in lahko zanosi.
- Menstruacija (mesečno perilo, menstruacijski cikel) je krvavitev iz nožnice, ki se ciklično pojavlja praviloma vsak mesec
- Traja različno dolgo – od enega do osmih dni, povprečno pa pet dni.
Kdaj pride do prve menstruacije?
- Prvo menstruacijo imenujemo menarha.
- V kateri starosti nastopi menstruacija, je odvisno od posameznice.
- Vemo, da so nekatera dekleta prej spolno zrela kot druga in imajo zato tudi prej menstruacijo.
- V večini primerov menstruacija nastopi med 11. in 15. letom starosti .
Kako poteka menstruacijski cikel?
- Med vsakim menstruacijskim ciklom sprosti eden izmed jajčnikov jajčece (ovum). Ta dogodek imenujemo ovulacija.
- Od tega trenutka dalje obstaja možnost oploditve sproščenega jajčeca s semenčecem. Oploditev se zgodi normalno v jajčevodu.
- Če do oploditve ne pride, se maternicna sluznica (endometrij) 14 dni po ovulaciji odlušči in iztisne kot menstruacijski izloček – menstruacijska krvavitev
- Po vsaki menstruacijski krvavitvi se maternična sluznica zadebeli in tako pripravi maternico na oskrbo oplojenega jajčeca in nosečnost.
- Če se jajčece po ovulaciji spet ne oplodi, se maternicna sluznica spet izloči skupaj z neoplojenim jajčecem. Cikel se ponovi.
Koliko dni traja menstruacijski cikel?
En mesečni cikel traja od 27 do 35 dni, v povprečju 28 dni. Do ovulacije pride najpogosteje 14. dan ciklusa . ( Plodni dnevi so 5 dni pred ovulacijo in 2 dni po ovulaciji ).
Kdaj med menstruacijskim ciklom lahko pride do oploditve?
- Jajčece propade 24 ur po ovulaciji in ni več sposobno oploditve
- Semenčece propade v 48-72 urah.
- Tako so v vsakem menstruacijskem ciklu štirje plodni dnevi, v katerih lahko pride do oploditve: 3-je dnevi pred ovulacijo in 1 dan po ovulaciji.
Spremembe, ki se pojavijo vsak mesec :
V maternici
* menstruacija (razpad endometrija), traja od 3-8 dni, izloči se pr. 50-200g krvi
- Rast in obnova (proliferacija) sluznice
- Sekrecija ali izločevalna faza; sluznic izloča hranilne snovi
V jajčniku
1. razvije se folikel, ki izloča estrogen, dozoreva jajčece
2. jajčece dozori in se sprosti (ovulacija- rdeče telesce)
3. razvije se rumeno telesce, ki izloča progesteron
4. rumeno telesce se zabrazgotini, če ne pride do oploditve, nastane belo telesce
MOTNJE MENSTRUACIJSKEGA CIKLUSA
(vse nepravilnosti, ki nimajo oblik rednega menstrualnega ciklusa)
Vzroki za take neredne krvavitve so: neusklajeno delovanje žlez pri ženski, bolezni maternice in nožnice, sistemske bolezni in nekatera zdravila
Zaradi nekaterih kliničnih značilnosti ni lažjega pregleda jih lahko razdelimo na:
Motnje v jakosti krvavitve (sprememba jakosti,vmesne krvavitve in podobno)
– Hipomenoreja : šibka menstruacija traja samo nekaj ur ali kak dan. Nastane lahko zaradi okvare maternične sluznice med čiščenjem (abrazijo), operacij v maternični votlini ali vnetja.
– Hipermenoreja: močna, obilna menstruacija, pri kateri ženske opažajo tudi krvne strdke med krvavitvijo in traja do 7dni. Vzroki so lahko miomi, polipi, endometrioza, maternični vložek, vnetje, karcinom, motnje strjevanje krvi, zvišan krvi pritisk,…
V trajanju krvavitve
– menoragija – podaljšana menstruacija, ki traja več kot 7 in manj kot 14 dni, če je več kot 14 dni pa je menometroragija.
[wp_ad_camp_1]
– spotting- krajše krvavitve, izcedki, ovulacijske krvavitve. Nekatere ženske zakrvavijo 13. ali pa 14. dan ciklusa za nekaj ur, mogoče en dan, redkeje dlje. Krvavitev povzroči izrazit padec estrogenov takoj po ovulaciji, ki presega sicer fiziološki pojav.
Motnje v pogostosti krvavitev(glede na časovno pojavljanje):
– Oligomenoreja gre za podaljšane cikluse, pri katerih se krvavitve pojavljajo na 35 do 42 dni. Vzrok za to je podaljšana folikularna faza,ovulaciji pa sledi normalno dolga lutealna faza. Če so krvavitve brez ovulacij, ženska pa želi zanositi je potrebno zdravljenje, drugače pa ne.
– Polimenoreja gre za skrajšane cikluse, pri katerih se krvavitve pojavljajo na manj kot 21 dni. Vzroki za to motnjo so: kratko obdobje dozorevanja folikla. Zdravljenje je potrebno, če je zaradi kratkega lutealnega obdobja prizadeta plodnost ali pa se zaradi pogostih krvavitev pojavi slabokrvnost (anemija). Večinoma se zdravi s progestageni.
– Amenoreja pomeni izostanek menstruacije in je lahko: fiziološka (v nosečnosti),
* primarna (se ne pojavi do 18. leta)
* sekundarna (izostane več kot 62 dni)
– Metroragije so neredne krvavitve iz maternice, ki niso povezane z manstruacijskim ciklusom. Krvavitve so lahko močne in razločno dolgo trajajoče ter povsem neredne.
– Dismenorejo spremljajo bolečine in tegobe. Bolečine so lokalizirane v spodnjem delu trebuha ter v križu. Te bolečine so lahko tako močne, da žensko ohromijo in ji onemogočijo, da bi opravljala vsakodnevna opravila.
Negovalni problemi :strah, zaskrbljenost, neznanje glede telesne nege …